MFF Praha - Febiofest
Francouzské rodačce s kosovskými kořeny Luàně Bajrami je teprve dvacet let, ale už je známá jako herečka a její režijní debut Vrch řvoucích lvic měl premiéru v Cannes.
Příběh tří kamarádek z maloměsta uprostřed kosovských hor osobně doprovodila i na MFF Praha – Febiofest.
„První verzi scénáře jsem napsala v osmnácti letech za týden. Natáčet jsme začali pět měsíců na to. Jsem ráda, že film vznikl takhle rychle, zachycuje tak energii mládí,“ pochvalovala si režisérka, která kvůli snímku založila v Kosovu vlastní produkční společnost. S režií i hraním chce pokračovat. „Vzájemně se ty dvě profese obohacují,“ myslí si.
Ve své režii si Bajrami zahrála jen vedlejší roli. „Chtěla jsem dát prostor novým tvářím a nové generaci kosovských hereček,“ vysvětlila. Ona sama si jako herečka vybírá filmy, jejichž obsah souzní s jejím pohledem na svět. Nejznámější je z romance Portrét dívky v plamenech, její režisérka Céline Sciamma pro Luànu představuje velkou inspiraci. „Céline byla i jednou z osob, která mě přesvědčila, že tu režii zvládnu. Okomentovala mi taky první verzi scénáře,“ uvedla Bajrami, která prý při natáčení svého debutu zjistila, že ji lidi podceňují víc kvůli jejímu mládí než kvůli genderu.
Debata s diváky po filmu se stočila i na soundtrack nebo na život v Kosovu. „Kosované potřebují skoro všude víza, nemůžou si cestovat tak, jak by chtěli,“ upozornila režisérka. Její film pojednává také o nedostatku perspektivy pro mladé Kosovanky. „Nastavení kosovské společnosti se mění, ale na změnu je nutné o těchhle věcech mluvit ještě víc,“ myslí si filmařka.