MFF Praha - Febiofest
Co by se mohlo stát, kdyby dodávka najela na návsi do lidí? Tuto otázku si jednou položil student režie na FAMU Adam Koloman Rybanský a právě z ní rozvinul svůj celovečerní debut Kdyby radši hořelo, s úspěchem odpremiérovaný letos na Berlinale. S početnou delegací ho uvedl i na 29. MFF Praha – Febiofest, 16. června snímek dorazí do českých kin.
„Původně se ten incident s dodávkou měl stát na Vánoce, ale moje profesorka Jasmina Blažević mi říkala, ať netočíme v zimě, že to je moc složité. Tak jsem to přepsal na Velikonoce. A z realizačních důvodů jsme pak točili v lednu a únoru v mínus osmi stupních,“ prozradil režisér. Navíc šlo o zimu 2021 a období lockdownu. „Pro nás ale bylo důležité, že jsme se mohli fyzicky potkat jako tým. To, co jinak považujete za normální, byl najednou velký bonus. My herci jsme to trochu zneužívali do mejdanu, ale Adam se spoluscenáristou Lukasem Csicselym nebo střihačem Alanem Sýsem tam seděli u papírů, jednou za čas si někoho z nás vytáhli z tancování a řekli nám, co budeme točit zítra a na co se máme připravit,“ vzpomínal Mirek Škultéty, představitel jednoho z dobrovolných hasičů, který i na premiéru na Febiofestu dorazil ve svém hasičském kostýmu.
Realizaci pomohlo, že tvůrci si dopředu vše precizně připravili. „Film jsme si vlastně předtočili, namluvili jsme si scénář a vytvořili animatik, jinak bychom to nemohli stihnout natočit. Na place nám taková příprava umožnila prostor pro nějaké improvizace a nové věci,“ uvedl Adam Koloman Rybanský. „Takový absolutně profesionální přístup v Česku není normální,“ pochválil ho za to Škultéty.
Točilo se ve Zlínském kraji, kde filmaři dostali finanční podporu. Žádoucí ves s kašnou na návsi našli přes internet. „Prošli jsme asi 370 obcí, u všech jsme se doklikali na náves. A Chvalnov-Lísky byla jediná malá vesnice, kde stojí kašna – jen díky tomu, že jeden obyvatel obce se ji tam v 80. letech rozhodl postavit,“ vysvětlil Rybanský.